У 1979 році була створена кафедра легкої атлетики та єдиноборств яку очолив доцент Ровний А.С., зараз він доктор наук, професор – голова захисної ради академії.  У жовтні 1983 року засновано самостійну кафедру єдиноборств, на чолі якої став канд. пед. наук, доцент Приходько І. І. З 1989 по 1992 роки кафедру очолювали: канд. пед. наук, доцент Мульчин О. І., та заслужений тренер України, майстер спорту СРСР, канд. пед. наук , доцент - Гамаль Є. І.

З серпня 1992 року по теперішній час кафедру очолює професор Алексєєв Анатолій Федотович.

У різні роки на кафедрі працювали: Заслужений майстер спорту Рибак Ігор Михайлович - Олімпійський чемпіон в Мельбурні з важкої атлетики; Заслужені тренери України: Водовозов Генріх Борисович, Турченко Юрій Якович, МС СРСР Єзан Віктор Григорович. Також в різні роки на кафедрі працювали: МС СРСР Рогозін Володимир Олександрович, МС СРСР Маляренко Анатолій Тимофійович.

Працівники кафедри.

Алексєєв Анатолій Федотович - завідувач кафедри, професор, Заслужений працівник Фізичної Культури і спорту України, майстер спорту СРСР, суддя міжнародної категорії, володар 6-го дану з дзюдо.

Бойченко Наталя Валентинівна – к.фіз.вих., доцент, МСУ

Ананченко Костянтин Володимирович – к.фіз.вих., доцент, МСМК

Голоха Валерій Леонідович – старший викладач

Єрмаков Сергій Сидорович - доктор педагогічних наук, професор, МС СРСР

Панов Павло Петрович - Заслужений тренер України, доцент, МС СРСР

Пашков Ігор Миколайович –  к.фіз.вих., доцент

Романенко В'ячеслав Валерійович – к.фіз.вих., доцент, МС СРСР

Рутенко Сергій Сергійович – викладач, МСК

Тропін Юрій Миколайович  – к.фіз.вих., доцент, МСУ

Огньова Ліана Юріївна – старший лаборант, МСУ

Від лівої:

1-й ряд:  ст. лаборант, МСУ - Л.Ю.Огньова; к. фіз. вих., доцент, МСУ - Н.В.Бойченко; ст. лаборант – І.А.Алексєєва

2-й ряд: к. фіз. вих., доцент – І.М.Пашков; к. пед. н., доцент, МС СРСР – А.Т.Маляренко; доцент, Заслужений працівник фізичної культури і спорту, МС СРСР - В.Г.Єзан; викладач, МСУ - Ю.М.Тропін; завідувач кафедри, професор, Заслужений працівник фізичної культури і спорту, МС СРСР – А.Ф.Алексєєв; к. фіз. вих., доцент, МСУМК -  К.В.Ананченко; к.фіз.вих., доцент, МС СРСР – В.В.Романенко

 

На кафедрі викладаються такі дисципліни: Теорія методики з видів спорту ( дзюдо, вільна боротьба, греко-римська боротьба, самбо, східні єдиноборства); теорія системного підходу в професіональній діяльності тренера; сучасні технології підготовки єдиноборців; загальний курс «Різновиди спортивної боротьби», загальний курс «Підготовка суддів (з виду спорту)».

Співпраця. Кафедра працює у тісному контакті з ХОВУФК – 1; КДЮСШ - № 2, 6, 7, 9; ХДЮСШ ХЗТД, обласним управлінням з питань фізичної культури та спорту; міським спортивними комітетами, має тісний контакт з федераціями області та України.

Наукова робота.

Науковці кафедри щорічно, починаючи з 2004 року, приймають участь у Міжнародній електронній конференції «Проблемы и перспективы развития спортивных игр и единоборств в высших учебных заведениях»

Фото Міжнародної електронної конференції

«Проблемы и перспективы развития спортивных игр и единоборств в высших учебных заведениях»

 

 

Спортивна робота. При збірних командах області з дзюдо та вільної боротьби створена КНГ (комплексна наукова група) керівниками яких є Алексєєв Анатолій Федотович, та Єзан Віктор Григорович. Доцент Ананченко К. В. входить до складу КНГ при збірній команді України з дзюдо. Викладачі кафедри працюють тренерами, надають науково-методичну допомогу збірним командам України, області, установам, підприємствам та організаціям.

На кафедрі в різні роки навчалися та навчаються:

Заслужені майстри спорту: Тедеєв Е. - триразовий     чемпіон Світу (1995, 1999, 2002 рр.), бронзовий призер Олімпійських ігор в Атланті (1996 р.), Олімпійський чемпіон в Афінах 2004 року з вільної боротьби. Нагороджений Почесною відзнакою Президента України, хрестом «За мужність» та орденом «За заслуги ІІ ступеня; Саркісян С. - призер Олімпійських ігор з вільної боротьби, Машуренко Р. - призер Олімпійських ігор в Сіднеї по дзюдо, Данильченко С. - призер Олімпійських ігор в Сіднеї з боксу, чемпіон Європи з кік-боксингу, Савінов В. - 5-разовий чемпіон світу та 6-разовий чемпіон Європи з самбо, Воловик К. – чемпіон Європи та світу по самбо 2006 р., Василенко А. – багаторазовий чемпіон світу з східних одноборств, Селезень Д. - призер світу, багаторазовий чемпіон Європи з самбо та дзюдо, Каштанов А. – дворазовий призер чемпіонатів світу та Європи (2004, 2007р.р) з самбо. Биков О. - чемпіон СРСР, призер Олімпійських ігор з фехтування, Баранов М. – призер світу (2007р) з карате.

 Майстри спорту міжнародного класу: Самойлов С. - призер Спартакіади народів СРСР, чемпіон світу з фехтування;  Рутенко С. - чемпіон світу серед молоді, призер Кубку світу з греко-римської боротьби;  Козуля А., Бугай І. - переможці Кубу світу з греко-римської боротьби;  Тимченко Д. - призер чемпіонату Європи з греко-римської боротьби, переможець Кубку світу з греко-римської боротьби 2007 р.; Митник Л. - чемпіон СРСР з дзюдо; Лукстін О. - учасник матчу з боксу СРСР - США, неодноразовий чемпіон СРСР з боксу; Бойко О. - призер чемпіонату Європи з вільної боротьби; Ситніков О. - призер Європи з греко-римської боротьби; Шапошнік О. - призер першості світу серед юніорів 1998 р., призер чемпіонату Європи 2002 р. з тхеквондо, учасник Олімпійських ігор в Атланті - 2004 р.; Денисенко С. – неодноразова призерка Чемпіонатів, Кубків Європи та світу з тхеквондо; Бірюковський В. - призер чемпіонату світу з таеквон-до 2003 р.; Бакшеньов О. - призер чемпіонату світу з самбо; Сержанюк О. - призер Міжнародного турніру групи Швеція - Фінляндія з греко-римської боротьби, призер Кубку світу з греко-римської боротьби; Кудінов Є. - чемпіон відкритого чемпіонату Польщі з греко-римської боротьби; Планков Ю. – неодноразовий переможець та призер Чемпіонатів, Кубків Європи та світу з таеквон-до; Ананченко К. - чемпіон Універсіади України з дзюдо; Назін В. – призер Чемпіонату Європи 2006 року з таеквон-до; Ноздрачов В.  – призер чемпіонату світу, Кубку Європи, неодноразовий чемпіон України з таеквон-до.

Майстри спорту України: Тропін Ю. – призер чемпіонату світу серед студентів з греко-римської боротьби;  Ревенко Р. - призер Всесвітньої Універсіади з дзюдо; Кирпиченко В. - призер світу з самбо, Васильченко С. - чемпіон Європи з таеквон-до; Ноздрачов Д. - призер кубку Європи з таеквондо; Соломко О. - призер чемпіонату Європи з таеквон-до; Чевичелов С. – призер кубку Світу 2006 року з таеквон-до;  Саркісян А. - чемпіон України та Універсіади України з дзюдо, Зінченко В. срібний призер Чемпіонату світу з вільної боротьби, Євтушенко І. призер першості Європи з вільної боротьби та інші, їх понад 180 студентів.

Названі студенти-спортсмени внесли значний вклад у розвиток спорту України та ХДАФК і прославили її на міжнародній арені.

За вагомий особистий внесок у загальну перемогу Харківської державної академії фізичної культури у змаганнях VІI та VПI Літніх Універсіад, спортивні досягнення викладачі кафедри нагороджені Почесними грамотами, Дипломами та Подяками академії, Обласного спорткомітету та України.

Завідуючий кафедрою Алексєєв Анатолій Федотович багаторазово був визнаний   кращим арбітром   СРСР та України з дзюдо, Данильченко Сергій та Савінов Віктор входили у десятку кращих спортсменів України, Шапошнік Олександр признаний харківською обладміністрацією кращім спортсменом 2002 року.

За підсумками 2006 року Воловик Кирило  признаний кращим спортсменом ХДАФК.  Василенко Артем Геннадійович став лауреатом міського конкурсу «Молода людина року» в номінації «Фізична культура та спорт» - 2007 рік. Данильченко С. признаний кращім спортсменом року.

Тедеєв Ельбрус

Савінов Віктор

Данильченко Сергій

Тимченко Дімітрій

Каштанов Андрій

Воловик Кирило

Василенко Артем

Селезень Дмитро

Машуренко Руслан