Без'язичний Борис Іванович завідуючий кафедрою з вересня 2016 року

Кафедра футболу та хокею

Спеціалізація футболу та хокею стала однією з перших спеціалізацій на спортивному факультеті Київського державного інституту фізичної культури в м. Харкові, який відкрився в 1979 році.

З 1979 по 1983 рр. спеціалізація футболу та хокею була у складі кафедри спортивних та рухливих ігор.

У 1983-1984 навчальному році була утворена кафедра футболу та хокею, яку очолив майстер спорту СРСР з футболу Марченко Валерій Анатолійович.

З 1988 по 2000 рр. кафедру очолював доцент Каштанов Микола Семенович член збірної команди СРСР, майстер спорту СРСР, чемпіон СРСР у складі «Динамо», м. Київ. Він також - був бронзовим призером чемпіонату СРСР у складі команди «ЦСКА» м. Москва.

У 2001-2002 рр. очолював кафедру доцент Перевознік Володимир Іванович, в минулому - гравець команди майстрів «Маяк» м. Харкова, який нині є деканом факультету спортивних ігор та одноборств.

З 2003 рр. по 2016 р. знову кафедру очолив Марченко В.А.

З вересня 2016 року кафедру очолив доктор педагогічних наук, професор Без’язичний Борис Іванович, який до цього часу працював на кафедрі на посаді професора. Борис Іванович захистив докторську дисертацію у травні 2016 року за темою: «Теоретичні та методичні засади формування етичної компетентності майбутнього вчителя фізичної культури».

На даний час на кафедрі працюють 12 штатних співробітників, з них - 5 кандидатів наук з фізичного виховання та спорту, 5 доцентів, 3 старших викладача, 1 викладач. З них 1 заслужений працівник фізичної культури і спорту України, 3 майстри спорту СРСР з футболу, 1 арбітр ФІФА з футболу. В минулому співробітниками кафедри були такі відомі фахівці, як заслужений тренер Росії Д.В.Думаревський, заслужений тренер України С.В. Костюк, В.С. Шаргородський, В.Н. Удовенко, Довбій О.П., якому кафедра дала путівку до діяльності тренера у професійних командах «Металіст» м. Харків; «Газовик-ХГВ», «Нафтовик» м. Охтирка; «Зірка» Кіровоград; «Зоря» м. Луганськ та інші. Першим викладачем з хокею був Рогозянський Б.В., який пройшов зі студентами хокеїстами шлях від першості м. Харкова до вищої ліги чемпіонату СРСР. Першим доцентом кафедри був Сичов Б.В.

Збірними командами з футболу керує відомий в країні фахівець О.П. Довбій. Головним тренером професійного міні-футбольного клубу та збірної команди України з міні-футболу є випускник та викладач кафедри футболу та хокею в минулому Ривкін Є.С.

Більше 9 років завідував методичним кабінетом кафедри футболу та хокею відомий харківський футболіст, майстер спорту СРСР з футболу, володар кубку СРСР 1988 року у складі команди «Металіст» Косолапов О.О.

Кафедра на протязі 33 років готувала для себе викладачів. На теперішній час серед викладачів кафедри 8 випускників академії: доценти Журід С.М., Коваль С.С., Абдула А.Б., Перцухов А.А., Лебедєв С.І., старший викладач Шелудько П.І., викладачі Марченко І.В. Серед викладачів кафедри був такий відомий футбольний фахівець, як заслужений тренер України, заслужений робітник фізичної культури і спорту України, майстер спорту СРСР Зуб В.М.

Працює на даний час на кафедрі кандидат фізичного виховання, доцент, колишній гравець команди «Металіст» м. Харків Шаленко В.В., який став Чемпіоном спартакіади народів СРСР у складі збірної України.

Співробітниками кафедри опубліковано 30 науково-методичних посібників та методичних рекомендацій, понад 140 наукових статей.

На кафедрі викладаються такі дисципліни: «Теорія та методика обраного виду спорту» (футбол), «Сучасні технології підготовки в обраному виді спорту», «Теорія системного підходу в професійній діяльності тренера» (футбол).

У зв'язку з введенням уроку футболу у загальноосвітніх школах кафедрою були підготовлені та надруковані методичні посібники для вчителів шкіл. Посібники підготували професор Марченко В.А., доценти Перевознік В.І., Шаленко В.В., Журід С.М., Абдула А.Б., Коваль С.С. За заявками футбольних клубів «Металіст», ФК «Геліос», ФК «Арсенал» та ДЮСШ м. Харкова, з якими кафедра активно співпрацює, розробляються навчальні програми для різних вікових груп, здійснюється комплексний контроль за виконанням цих програм, на підставі об'єктивної оцінки різних сторін підготовленості та функціональних можливостей важливих систем організму та змагальної діяльності футболістів.

Викладачі кафедри очолюють та працюють у складі науково-методичної групи при команді ФК «Геліос» м. Харкова та надають інформацію стосовно різних видів підготовленості гравців циєї команди.

На кафедрі підготовлено 7 кандидатських дисертацій, з яких 7 дисертацій захищено: Перевозніком В.І. у 2004 році, Шаленко В.В. у 2005 році, Журідом С.М. у 2008 році, Стороженко С.М. у 2008 році, Коваль С.С. у 2010 році та Абдула А.Б. у 2011 році, Перцухов А.А. у 2013р., Лебедєв С.І. у 2016 р. Також працюють над дисертаціями старший викладач Шелудько П.І..

Викладачі кафедри беруть участь у конференціях, які проводяться у ХДАФК та інших містах України. У складі лекторської групи під егідою Федерації футболу України та Харківської обласної федерація футболу, викладачі кафедри проводять навчання тренерів масового футболу за програмою «С» - диплому ФФУ.

На основі договірних відносин кафедра співпрацює з «Міською спеціалізованою дитячо-юнацькою спортивною школою Олімпійського резерву з хокею», з дитячо- юнацькими спортивними школами ДФА «Металіст», «Арсенал», ДЮСШ м. Дергачі, яким надається учбово-методична допомога, проводиться робота серед випускників по профорієнтації щодо вступу в ХДАФК.

Кафедра має давні тісні творчі зв'язки з училищами фізичної культури та спорту №1, №2 м . Харкова, з якими підписані договори про співпрацю з організаційної, учбово - методичної, спортивно-масової, науково-методичної та виховної робіт. Розроблені на кафедрі програми та методичні посібники успішно впроваджені в учбовий процес цих закладів.

Кафедра пишається своїми талановитими випускниками: олімпійським чемпіоном і чемпіоном світу з хокею Сергієм Петренком, чемпіоном світу серед юніорів, чемпіоном Європи з фігурного катання Віталієм Єгоровим, чемпіонами та призерами чемпіонату Європи серед юнаків з хокею Ігорем Малихіним, Олегом Шаргородським, володарями Кубку СРСР з футболу 1988 року у складі футбольної команди «Металіст» Юрієм Сивухою, Віктором Каплуном, Сергієм Кузнєцовим, Сергієм Мальком, Віктором Сусло, Віктором Ващенком та іншими. Ми пишаємось, що капітаном хокейної команди вищої ліги «Динамо» м. Харків був наш випускник Вадим Єршов, якого побачив та привіз з Росії старший викладач кафедри Рогозянський Б.В., а капітаном футбольної команди «Металіст» м. Харків у 1988 році, коли наша команда виграла кубок СРСР, був також наш випускник Ігор Якубовський. Членами збірної команди України з футболу були наші випускники: Сергій Кандауров, який довгий час грав за легендарну португальську «Бенфіку», а зараз став талановитим тренером в професійних командах, Олександр Помазун захищав гідність «Металіста» та московського «Спартака». Володарями кубку України з футзалу у 2009 році стали студенти кафедри Олександр та Дмитро Сорокіни, Олександр Мінаєв, Катерина Монзуль -український футбольний арбітр. Перша жінка-арбітр в Україні, яка потрапила в елітну категорію арбітрів ФІФА та перша жінка-арбітр, яка обслуговувала матчі прем'єр-ліги України. Судила фінал жіночої Ліги чемпіонів 2013/14 «Тюресо» — «Вольфсбурґі фінал жіночого чемпіонату світу 2015 США — Японія, обслуговувала олімпійські ігри в Ріо де Жанейро - 2016р.

 

 

Збірні команди академії з 1980 року виступають у змаганнях спартакіади вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації, у яких перемагали 21 раз, ставали чемпіонами Універсіади України у 1999 р. (головний тренер Марченко В.А.). У різні роки збірна команда ХДАФК вигравала першість міста Харкова, кубок та першість Харківської області. Багато випускників цих команд ставали призерами чемпіонатів світу та Європи у складі збірної України та Радянського Союзу: Кудлай О. з футзалу, Помазун О., Кандауров С., Кузнєцов С., Медвідь В. з футболу, Петренко С. - олімпійський чемпіон, Малихін І., Шаргородський О., Цируль Д., Сливченко В., Литвиненко В. - з хокею.

Стали головними тренерами професійних команд: Кулаєв В.П. - ФК «Харків», збірної України з жіночого футболу, жіночої футбольної команди «Харків'янка»; Рубан О.М. - жіночої футбольної команди «Жилстрой - 1», чемпіон України 2006 року, володар кубку України 2006, 2008 років, срібний призер чемпіонату України 2007 року; Ланцфер Я.О. - жіночої футбольної команди «Жилстрой - 1», двічі чемпіон України з футболу; Цируль Е.Д. - головний тренер професійної хокейної команди «Динамо», м. Харків; тренер Єршов В. - «Дизеліст», м. Пенза (Росія), ХК «Белгород» (Росія); Рахаєв І. - головний тренер ФК «Арсенал», м. Харків та старший тренер ФК «Металіст» м. Харків; Шеховцов В. - головний тренер ФК «Геліос», м. Харків; Кандауров С. - ФК «Арсенал», ФК «Геліос».