Кафедра плавання починає свою самостійну історію з 1983 року (у 1995 році вона змінила назву і стала кафедрою водних видів спорту).
Першим її завідувачем був Близнюк Юрій Володимирович. З 1992 по 2001 рік керівництво кафедрою здійснювала кандидат педагогічних наук, доцент Баламутова Наталія Михайлівна. З 2001 року по теперішній час кафедру очолює кандидат педагогічних наук, професор, почесний працівник фізичної культури та спорту України Пилипко Ольга Олександрівна.

В даний час на кафедрі працюють 8 викладачів, серед яких: кандидат педагогічних наук, професор Пилипко О.О.; кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Політько О.В.; кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Дорофєєва Т.І.; кандидат технічних наук, доцент Азарова Г.Б;, доцент Близнюк Ю.В.; старший викладач Шейко Л.В.; викладачі: Дружинінська К.О. та Жердєва Г.В.
Кафедра водних видів спорту здійснює підготовку бакалаврів за напрямом «Спорт», магістрів тренерів–дослідників за напрямом «Спорт (за видами)», дисципліни «Плавання та методика його викладання», «Види оздоровчо-рекреаційної рухової активності» викладаються в рамках підготовки бакалаврів за напрямами: «Фізичне виховання», «Спорт» і «Здоров'я людини». Загалом на кафедрі читається 19 дисциплін.
Науково-дослідна робота кафедри ведеться за напрямками, які охоплюють різні аспекти вдосконалення системи підготовки плавців високої кваліфікації, кваліфікованих спортсменів-ватерполістів, стрибунів у воду та спортсменок, які займаються синхронним плаванням, використання оздоровчого плавання серед різних верст населення. 
Відповідно до визначеної тематики ведеться підготовка аспірантів та пошукачів, виконуються магістерські та кваліфікаційні роботи. 
Викладачі кафедри друкують наукові та методичні праці, виступають з доповідями на конференціях та семінарах, залучаються до роботи спеціалізованих вчених рад в якості офіційних опонентів. 
Студенти кафедри водних видів спорту неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних наукових конференцій, приймали участь у Всеукраїнських олімпіадах з дисципліни «Олімпійський та професійний спорт». 
З 2013 року кафедрою організована та щорічно проводиться міська відкрита конференція з раннього плавання. 
Співробітники кафедри неодноразово відзначались грамотами та подяками. Так, завідувач кафедри, професор Пилипко О.О. нагороджена грамотою Національного Олімпійського комітету України за внесок у розвиток Олімпійського руху, почесними грамотами Харківської обласної державної адміністрації та Харківської міської ради за значні заслуги у сприянні реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту та вагомий внесок у розвиток фізичної культури і спорту у Харківській області, вона являється переможцем обласного конкурсу “Вища школа Харківщини - кращі імена” у номінації “Завідувач кафедри фізичного виховання”; старший викладач Шейко Л.В. відзначена грамотою Головного управління з гуманітарних та соціальних питань Харківської міської ради за вагомий особистий внесок у розвиток фізичної культури та спорту у місті Харкові.
Кафедра водних видів спорту працює у тісному контакті з федераціями України та Харківської області з плавання, водного поло та стрибків у воду, ХДВУФК № 1, МС ДЮСШОР з водних видів Яни Клочкової, СДЮСШОР «Спартак», тощо.
Студенти та співробітники кафедри щорічно приймають участь у суддівстві обласних та республіканських змагань з плавання.

Кафедра по праву пишається своїми спортивними досягненнями. Наші вихованці (представники спортивного та синхронного плавання, водного пола, стрибків у воду, академічного веслування, веслування на байдарках та каноє, веслувального слалому, вітрильного спорту, триатлону, підводного спорту та морського багатоборства) піднімалися на сходинки п’єдесталу пошани в багатьох країнах світу на змаганнях самого високого рангу. 
В різний час на кафедрі навчалися 12 ЗМС, понад 40 МСМК та понад 200 МС. Вони неодноразово перемагали на чемпіонатах та першостях України, літніх Універсіадах України, були призерами чемпіонатів Європи, Світу, Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор.

Вихованці кафедри Кузьмін Д., Зургалідзе А., Веракса М., Балашова І., Прологаєва Н. ставали переможцями та призерами Параолімпійських та Дефлімпійських ігор 2004, 2008, 2012 р.р.; Бугайов А., Димо В., Степанюк Д. та Пригоров О. – переможцями та призерами XXIII, XXIV, XXV Всесвітніх літніх Універсіад, Пригоров О. на ХХІХ Олімпійських іграх у Пекіні виборов бронзову медаль у стрибках у воду. На XXX Олімпійських іграх у Лондоні виступали 7 студентів спеціалізації. У 2016 році честь країни на Олімпійських іграх гідно захищали 8 студенток кафедри (Волошина Г., Ананасова Л., Юшко Д., Сидоренко К., Сабада О., Савчук А. , Гречихина О., Золотарьова О.(синхронне плавання), Степанюк Д.(спортивне плавання).

Переможцями і призерами Паралімпійських ігор 2016 року у Ріо де Жанейро стали Максим Крипак і Оксана Хруль.

Починаючи з 2007 року, наша академія по праву вважається одним з найсильніших плавальних вищих навчальних закладів країни.

Досягнення наших спортсменів не залишились не поміченими на урядовому рівні. За визначні досягнення майстри спорту міжнародного класу Юшко Дар’я та Бугайов Антон були нагороджені грамотами Верховної Ради України, Кузьмін Дмитро нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня, Зургалідзе Андрій, Веракса Максим, Пригоров Олексій являються кавалерами ордена “За мужність” ІІІ ступеня, Балашова Ірина відзначена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Прологаева Наталья була визнана «Кращим спортсменом м.Харкова», Ананасова Лоліта, Золотарьова Ольга та Іваненко Катерина відмічені стипендіями Кабінету Міністрів, премією Харківського міського голови Г. Кернеса, тощо.

Наші вихованці досягли успіхів не тільки на спортивних доріжках. Випускник кафедри Лагутін В.В. керував Харківським обласним центром з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт”, Бєлєвцев В.І. являється суддею міжнародної категорії з водного поло, заслуженими тренерами України стали Дементьєв С. (академічне веслування), Меженіна В. (синхронне плавання), Єгоров П.(спортивне плавання). Багато молодих та таланових тренерів отримали дипломи ХДАФК. Серед них Носік Є., Кухаренко Л., Рязанов В. та інш. Сьогодні вже їх учні займають сходинки п’єдисталу пошани на юнацьких змаганнях самого високого рівня.
Попереду у кафедри багато планів, які по силам здійснити її колективу.