КАФЕДРА ВОДНИХ ВИДІВ СПОРТУ

Кафедра плавання починає свою самостійну історію з 1983 року (у 1995 році вона змінила назву, ставши кафедрою водних видів спорту).

Першим її завідувачем був Близнюк Юрій Володимирович. З 1992 по 2001 рік керівництво кафедрою здійснювала кандидат педагогічних наук, доцент Баламутова Наталія Михайлівна. З 2001 року по теперішній час кафедру очолює кандидат педагогічних наук, професор, почесний працівник фізичної культури та спорту України Пилипко Ольга Олександрівна.

В даний час на кафедрі працюють 7 викладачів, серед яких: кандидат педагогічних наук, професор Пилипко О.О.; кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Політько О.В.; кандидат технічних наук, доцент Азарова Г.Б; доцент Близнюк Ю.В.; старший викладач Шейко Л.В.; викладачі: Дружинінська К.О. та Жердєва Г.В.

На кафедрі здійснюється підготовка бакалаврів за спеціальністю 017 – Фізична культура і спорт (напрями:  6.010201 «Фізичне виховання», 6.010202 «Спорт»), спеціальністю 227 – Фізична терапія, ерготерапія та магістрів – за спеціальністю: 017 – Фізична культура і спорт (спеціалізація «Тренувальна діяльність в обраному виді спорту»).

Загалом на кафедрі водних видів спорту  викладається 20 навчальних дисциплін (15 для студентів денної форми навчання і 5 для студентів заочного відділення).

Науково-дослідна робота кафедри ведеться за напрямками, які охоплюють різні аспекти вдосконалення змагальної діяльності та тренувального процесу спортсменів високої кваліфікації, які спеціалізуються в спортивному та синхронному плаванні, водному поло, стрибках у воду, а також використання оздоровчого плавання серед різних верств населення.

Відповідно до визначеної тематики ведеться підготовка аспірантів та пошукачів, виконуються магістерські та кваліфікаційні роботи.
Викладачі кафедри друкують наукові та методичні праці, виступають з доповідями на конференціях та семінарах, залучаються до роботи спеціалізованих вчених рад в якості офіційних опонентів.

Студенти кафедри водних видів спорту неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних наукових конференцій, приймали участь у Всеукраїнських олімпіадах з дисципліни «Олімпійський та професійний спорт».
З 2013 року кафедрою організована та щорічно проводиться Всеукраїнська конференція з раннього і дошкільного плавання.

Співробітники кафедри неодноразово відзначались грамотами та подяками. Так, завідувач кафедри, професор Пилипко О.О. нагороджена грамотою Національного Олімпійського комітету України за внесок у розвиток Олімпійського руху, почесними грамотами Харківської обласної державної адміністрації та Харківської міської ради за значні заслуги у сприянні реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту та вагомий внесок у розвиток фізичної культури і спорту у Харківській області, вона являється переможцем обласного конкурсу «Вища школа Харківщини - кращі імена» у номінації «Завідувач кафедри фізичного виховання»; старший викладач Шейко Л.В. відзначена грамотою Головного управління з гуманітарних та соціальних питань Харківської міської ради за вагомий особистий внесок у розвиток фізичної культури та спорту у місті Харкові тощо.

Кафедра водних видів спорту працює у тісному контакті з федерацією  плавання України  та Харківської області, Харківськими обласними федераціями  з водного поло та стрибків у воду, ХДВУФК №1, Харківським обласним вищим училищем фізичної культури і спорту, КП «Олімпійський учбово-спортивний центр «Акварена», басейном «Гарт», КЗ МС ДЮСШОР з водних видів спорту Яни Клочкової тощо.

Студенти та співробітники кафедри щорічно приймають участь у суддівстві міжнародних, республіканських та обласних змагань зі спортивного та синхронного плавання, водного поло та стрибків у воду.

Кафедра по праву пишається своїми спортивними досягненнями. Наші вихованці (представники спортивного та синхронного плавання, водного пола, стрибків у воду, академічного веслування, веслування на байдарках та каноє, веслувального слалому, вітрильного спорту, триатлону, підводного спорту та морського багатоборства) піднімалися на сходинки п’єдесталу пошани в багатьох країнах світу на змаганнях найвищого рангу.

В різний час на кафедрі навчалися 16 ЗМС, понад 50 МСМК та близько 300 МС. Вони неодноразово перемагали на чемпіонатах і першостях України, всесвітніх та всеукраїнських Універсіадах, були призерами чемпіонатів і кубків Європи та Світу, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор.

Вихованці кафедри Крипак М., Веракса М., Зургалідзе А., Пролагаєва Н., Хруль О., Кузьмін Д., Балашова І., Іваненко К., Іжаченко Ф. ставали переможцями та призерами Паралімпійських та Дефлімпійських ігор 2004, 2008, 2012 і 2016 років; Бугайов А., Димо В., Степанюк Д.,  Пригоров О. – переможцями та призерами XXIII, XXIV, XXV Всесвітніх літніх Універсіад, На ХХІХ Олімпійських іграх у Пекіні Пригоров О. виборов бронзову медаль у стрибках у воду. На XXX Олімпійських іграх у Лондоні виступали 7 студентів спеціалізації. У 2016 році честь країни на Олімпійських іграх гідно захищали 8 студенток кафедри (Волошина Г., Ананасова Л., Юшко Д., Сидоренко К., Сабада О., Савчук А. , Гречихина О., Золотарьова О.(синхронне плавання), Степанюк Д.(спортивне плавання).

 

Починаючи з 2007 року, наша академія по праву вважається одним з найсильніших плавальних вищих навчальних закладів країни.

ЇЇ по праву можна вважати столицею синхронного плавання, а тепер і чоловічого водного пола.

За визначні спортивні досягнення студенти нашої кафедри неодноразово були відзначені преміями та державними нагородами. Так майстри спорту міжнародного класу Юшко Дар’я та Бугайов Антон були нагороджені грамотами Верховної Ради України, Крипак Максим та Кузьмін Дмитро отримали орден “За заслуги” ІІІ ступеня, Зургалідзе Андрій, Пригоров Олексій є кавалерами ордена “За мужність” ІІІ ступеня, Балашова Ірина відзначена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Веракса Максим став кавалером ордену «За заслуги» І, II та III ступенів і ордену «За розбудову України» тощо.

Наші вихованці досягли успіхів не тільки на спортивних доріжках. Випускник кафедри Лагутін В.В. керував Харківським обласним центром з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт”, Бєлєвцов В.І. є суддею міжнародної категорії з водного поло, заслуженими тренерами України стали Дементьєв С. (академічне веслування), Меженіна В. (синхронне плавання), Єгоров П.,  Рязанов В.(спортивне плавання). Багато молодих та талановитих тренерів отримали дипломи ХДАФК. Вже сьогодні їх учні займають сходинки п’єдисталу пошани на змаганнях найвищого рівня.
Попереду у кафедри багато планів, які по силам здійснити її колективу.